Von z krabice!

Keď som sa s frázou ,,thinking outside the box“ stretla po prvý raz, nechápala som, o čo ide. Aká krabica? Moja myseľ je v nejakej papierovej škatuli alebo čo? No potom som sa nad tým zamyslela hlbšie (a viac si o tom prečítala). Krabica má predstavovať komfortnú zónu, ktorú ste si vytvorili, hranicu niečoho pomyselného, ktorú nechcete prekročiť a za každú cenu sa držíte v nej. 

A práve táto ,,krabica“ nás dostáva do stereotypu. Neskúšame nič nové, lebo sa bojíme, ako to dopadne, neprekračujeme svoju komfortnú zónu, lebo sa nám v hlave vybavia všetky tie zlé veci, ktoré môžu nastať. Ale už sa nezamýšľame nad tým, že ak  každý zostal vo svojej komfortnej zóne, tak ešte lovíme mamuty a spíme na kameni.

Každý, kto v živote niečo dokázal, myslel inak. Napríklad aj umelci. Keby si nastavili limity, ich kreativita by zanikla. Maľovali by stále dokolečka napríklad len jeden a ten istý strom, lebo ďalej by ich krabica nepustila. Alebo autori kníh. Bavilo by vás čítať knihy s rovnakým dejom alebo rovnakými postavami stále dokolečka? Obávam sa, že by vás to po čase omrzelo. Veď napríklad taká Rowlingová, podľa mňa, tá v hlave škatuľu ani nemala. Lebo jej fantázia je naozaj bez hraníc. A to je to, čo ju preslávilo.

Koncept ,,thinking outside the box“ nás má doviesť aj k tomu, aby sme sa pozerali na veci z inej perspektívy. Albert Einstein raz povedal veľmi múdru vetu: ,,Nemôžete vyriešiť problém so spôsobmi myslenia, ktoré ho vytvorili.“ Prečo teda nemeníme spôsoby svojho myslenia? Musíme sa naučiť vidieť problémy aj z iného uhla. Lebo keď sa to nenaučíme,  nikdy sa ich nezbavíme. 

Tajomstvo myslenia mimo krabice je založené na nelimitovaní samého seba a hľadaní nových, pre nás nepreskúmaných cestičiek. Nemali by sme stále chodiť po tej istej ceste, keď je tu toľko iných možností, ako sa dostať z miesta A do miesta B. Čo keď sa vôbec netreba dostať do miesta B? Možno vás nakoniec vaše bezhraničné myšlienky dovedú až do miesta C.  O tomto presne je ,,thinking out of the box!” Zažiť niečo nečakané, nové, niečo, nad čím sme nikdy pred tým nerozmýšľali.

Možno sa vám zdá, že krabica vám poskytuje útočisko, no v skutočnosti sa kvôli nej len obmedzujete. Preto je na čase z nej vyjsť! Prenechajte svoje krabičky Malému princovi, nech v nich hľadá ovečky a vy spravte niečo šialené, niečo iné, niečo, čo ešte nespravil nikto pred vami. Lebo presne to robia ľudia, ktorí hýbu svetom. Myslia out of the box.

(Navštívené 113-krát, dnes 1-krát)

Autor

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Váš e-mail nebude zverejnený.