Prvé dojmy z novej školy očami prváčky

Predchádzajúci školský rok sa pre mňa niesol v znamení oblečenia typu pyžamo, neučesané vlasy a zvyšky nočného krému na tvári. Ako deviatakom, najstarším žiakom na škole, je vám, pravdupovediac, jedno, čo si o vás nižšie ročníky myslia. Učitelia vás za tých pár rokov už ako-tak poznajú a snaženie sa o robenie dobrého dojmu je zbytočné. Týchto 10 lenivých mesiacov však rýchlo ubehlo a ja som sa ocitla tu. Stala som sa prváčkou na gympli – pre niekoho nočná mora, pre druhého vykúpenie. Ak sa mám priznať, tak patrím k tým, ktorí sa novej školy nevedeli dočkať. Nešlo mi ani tak o nástup na novú, ako skôr odchod zo starej. Jeden (posledný) rok zanedbávania sa po všetkých stránkach mi bohato stačil.

Naša triedna profesorka, veľmi milá pani nižšieho vzrastu, pripomínajúca anjelika, bola prvou novou osobou, ktorú som tu stretla. Už len tento prvý kontakt spravil na mňa príjemný dojem a dobrú mienku o celej škole. V prvom týždni, nesúcom sa v tomto príjemnom duchu, sme sa začali s novými spolužiakmi a profesormi navzájom spoznávať. Na chodbách bolo/je plno neznámych tvárí a ja som nadobudla pocit, že som sa scvrkla.

Z tej “veľkej” skúsenej deviatačky sa zrazu stal úplný nováčik, ktorému sa práve začala nová kapitola života. Prvé týždne blúdenia po škole pominuli a momentálne som tu presne mesiac. Za tento mesiac som sa naučila predstaviť sa po francúzsky, ochutnala kapustový rožok, vypreparovala švába, dozvedela sa niečo o bezdomoveckej situácii v Moskve a zažila veľa iných nových vecí. Už teraz sa teším na množstvo zážitkov, ktoré ma na tejto 4-ročnej ceste čakajú. Predmety na gympli sú v prvom ročníku takmer totožné so základkou, avšak prístup učiteľov (aj nás) je to, čo sa zmenilo. Je cítiť, že stredoškolskí učitelia/profesori vyučujú aj plnoletých žiakov, na rozdiel od tých učiteľov zo základnej, ktorí prichádzali denne do styku so žiakmi oveľa mladšími. Je to vidieť aj v spôsobe komunikácie medzi učiteľom a žiakom, ktorá je na oveľa vyššej úrovni a o zaujímavejších témach.

Neexistujú až také veľké rozdiely v priebehu samotného vyučovania na ZŠ a tu, ale už teraz cítim, že sa stávam samostatnejšou. Viem, že len ja sama prostredníctvom svojej práce rozhodujem o svojich výsledkoch.

Katka

(Navštívené 411-krát, dnes 1-krát)

Autor

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Váš e-mail nebude zverejnený.